Warning: strtotime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/darulifta/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/darulifta/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Peygamberimizin eşlerinden Sevde binti Zem'a

selamun aleyküm.

Peygamberimizin eşlerinden Sevde binti Zem'a ile ilgili bir sorum olacak. Peygamberimiz Sevde annemizden bir an boşanmak istemiş fakat Sevde annemizin "peygamberimizin nikahında kalmak istemesi" üzerine bundan vazgeçmişti. Hatta bunun için Sevde annemiz peygamberimizle geçireceği günden bile vazgeçmişti. bilindiği üzere dinimizce boşanma  hoş karşılanan bir durum değildir. evlilik müessesesinin ayakta tutulması için herşey yapılır.Peygamberimiz gibi bir insanı boşanma gibi bir duruma getiren sebep nedir acaba?

Cevap:

Ve 'aleyküm selam,

Burada dikkat etmemiz gereken ince nokta Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) bize dinimiz hakkında kavli ve fiili beyanıdır.

Her ne kadar tefsirlerde Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) sizin zikrettiğiniz gibi Sevde validemizi yaşının ilerlediğinden dolayı boşamayı istemiş olması geçse de sahih rivayetlerde karşımıza çıkan:

Sevde annemiz, Peygamber Efendimiz s.a.v ‘in, kendisini yaşının fazla ilerlediğinden dolayı boşayacağından endişe ettiği için gün ve gecesinden vazgeçmişti. Kıyamet gününde Peygamber hanımı olarak haşredilmek istediğini Efendimize belirtti. Efendimiz s.a.v de bunun üzerine Allah Te’ala’nın indirdiği sulh (arayı bulma) ayeti kerimesi ile amel etti. [1]

Sevde validemiz, Peygamber Efendimiz s.a.v ile evlendiğinde yaşı oldukça büyük idi. Peygamber Efendimiz s.a.v  kendisini himaye altına almak maksadı ile nikahına aldı.

Fıkıh kitaplarında, Peygamber Efendimiz s.a.v ‘in Sevde validemizi boşadığı sonra geri alması meselesini ele alırsak, bu hadiseden bizim alacağımız derslerden:

1-      Peygamber Efendimiz s.a.v ‘in Sevde validemizi boşamak istemesi veya boşaması, Sevde validemizin haklarını eda edemeyeceğinden korkmuş olmasıdır. Sevde validemizin gün ve gecesinden vazgeçmesi de bunu açıkça ifade etmektedir.

 2-      Kişi hanımını boşayıp sonra pişman olabilir, Allah Te’ala 3’e kadar tekrar geri almasına müsaade etmiştir. Burada Allah Te’ala’nın kulları üzerine olan rahmetinin genişliğini görüyoruz.

 3-      Peygamber Efendimiz (s.a.v), boşanmanın hoş olmamasından dolayı Sevde validemizi nikahında tutmuştur. Bu hareketi ile de hem Sevde validemize ihsanda bulunmuştur hem de ümmetine en güzel örnek olmuştur.

 4-      Sevde validemizin evliliği için yaptığı fedakarlık.

 5-      Her ne kadar hoş olmasa da dinimizde, dinimizce geçerli sayılan sebepler ortaya çıkması ile boşanma gündeme gelir. Evlilik müessesesini ayakta tutmak için ya karşılıklı tarafların bazı fedakarlıklar yapmaları gerekebilir.

  

 

Murat Yasin 


 [1] Nisa, 128. Ayeti kerime aynı zamanda sebebi nüzuldür. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bizlere Soru Sormak İçin

  • Fıkıh/Hadis veya herhangi bir dini mesele ile ilgili sorularınızı Hızlı Mesaj Gönderme formundan bizlere ilete bilirsiniz.
  • Sorularınız bu bölümde yanıtlanacaktır.
  • NOT: Sorunuza cevap verildiğinde haberdar olmak istiyorsanız lütfen Eposta adresinizi eksiksiz girin.
  • Sitemizde yayınlanmasını istemediğiniz sorularınızı mesajınızda bildiriniz.

Hızlı Mesaj Gönder

Üye Giriş